Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych polega na zwalczaniu i zapobieganiu chorobom nowotworowym, które są obecnie jednym z głównych powodów zgonów Polaków i pokazaniu, jak zdrowo żyć, żeby ograniczyć ryzyko chorób nowotworowych oraz zachęceniu do częstszego zgłaszania się na badania profilaktyczne. Program skierowany jest do szpitali i przychodni i do ogółu społeczeństwa.
Celem programu jest zapobieganie chorobom nowotworowym poprzez np. promowanie zdrowego stylu życia oraz prowadzenie regularnych badań u obywateli i w efekcie poprawy przeżywalności chorych na nowotwory, które najczęściej kończą się śmiercią, zwiększenia dostępu do sprzętu i aparatury medycznej do diagnostyki, wykrywania i leczenia nowotworów, oraz zlikwidowania różnic między placówkami, zwiększenia wiedzy i umiejętności personelu medycznego oraz przedstawicieli innych zawodów medycznych w dziedzinach, które mają zastosowanie w diagnostyce onkologicznej, poprawy działania systemu gromadzenia danych o chorobach nowotworowych w Polsce.
W ramach programu realizowane są:
- Bezpłatna mammografia dla kobiet w wieku 50-69 lat,
- Bezpłatna cytologia dla kobiet w wieku 25-59 lat,
- Bezpłatna kolonoskopia dla kobiet i mężczyzn w wieku 55-64 lat.
Więcej na www.mz.gov.pl/profilaktyka oraz jakrzucicpalenie.pl
Europejski Kodeks Walki z Rakiem
- Nie pal.
- Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego.
- Utrzymuj prawidłową masę ciała.
- Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu.
- Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia:
- Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie.
- Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
- Uważaj na wysoki poziom radonu w otoczeniu.
- Karm piersią. Unikaj hormonalnej terapii zastępczej.
- Zaszczep dziecko przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV.
- Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania:
- raka jelita grubego (zalecenie dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet);
- raka piersi (u kobiet);
- raka szyjki macicy (u kobiet).
Program pomaga w rzucaniu palenia, poprzez Telefoniczną Poradnię Pomocy Palącym – tel.801-108-108, e-mail biuro@jakrzucic palenie.pl, tytuł maila „Konsultacja” w treści imię, numer telefonu oraz preferowany dzień i godzina kontaktu, dzwonić można wiele razy lub umówić się na termin, w którym konsultant zadzwoni do zainteresowanego.
Poradnia skierowana jest do palących i ich bliskich oraz wszystkich, którzy chcą się pozbyć nałogu, działa od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-19.00.
Konsultant Telefonicznej Poradni Pomocy Palących ma za zadanie utrzymywanie kontaktu z osobą chcącą rzucić palenie i wspieranie w chwilach kryzysu po rzuceniu palenia.